Červenec 2014

Spartan race

Překážkový běh, který byl založený v roce 2010 fanoušky extrémního sportu, kteří se po vzoru Sparťanů vrhají do strastiplné cesty s úkolem doběhnout „přes překážky ke hvězdám,“ neboli do úplného konce. Na trati se vyskytují překážky, přes které musíte zvládnout, pokud se Vám nepodaří překážku splnit, jste potrestáni. Přesto si tento sport získal srdce stovek fanoušků, kteří jsou ochotni běžet tento extrémní závod, brodit se bahnem, jen aby překonali sami sebe.

Závod je rozdělen do několika kategorií dle náročnosti. Můžete si vybrat Spartan Sprint, Super Spartan, nebo Spartan Beast, nebo nejbrutálnější kategorie Death Race.

Zatím proběhly tři závody Liberec (31.5. -Spartan Sprint), Liberec (1.6. – Spartan Sprint), Klínovec(21.6. – Spartan Super), Klínovec(16.8. – Spartan Beast)

Udělali jsme rozhovor se závodníkem Ondřejem Zapským, který propadl jako mnozí tomuto extrémnímu sportu.

 

1.       Co tě přivedlo k Spartan Racu?

„Přivedli mě k tomu kamarádi v Ústí, kde studuji. Už nějakou chvíli jsme spolu trénovali a řekli jsme si, že to je pro nás skvělá výzva, u které můžeme sami sobě něco dokázat. Tak jsme složili tým přibližně 25 lidí a zaregistrovali jsme se.“

 

2.       Co ti přišlo na samotném závodě nejtěžší?

„Boj se sebou samým. Příprava na takový závod zabere spoustu času, dřiny a odříkání. Ale hlavně samotný závod je nejen o fyzické zdatnosti, ale také i o psychice každého jedince. Ne všichni tento závod dokončí a najdou se lidé, kteří jej nedokončí nikoliv kvůli zranění, ale kvůli tomu, že to vzdají. Pak jsou to samozřejmě samotné překážky a terén samotné trati, co je na tomto závodě velice těžké, a také nebezpečí se na každém metru kdykoliv a jakkoliv ošklivě zranit. Proto také v jednom kuse člověk může vidět sanitky, jak jezdí podél tratě a nakládají zraněné.“

 

3.       Spousta lidí tvrdí, že je Spartan Race získal a že závodit může opravdu každý. Jaký je tvůj názor?

„Já tento názor sdílím také. Spartan Race se účastním již 2 roky a momentálně je to pro mě vším. Každý trénink, každý krok v dodržování stravy a pevné životosprávy jsou pro mne krůčky ke zdokonalení formy právě na Spartan Race. A jestli závodit může každý? Před rokem mi řekl kamarád, že by chtěl se mnou běžet, ale že uběhne sotva 1km. 3 měsíce jsem se s ním tvrdě připravoval, a když došlo na závod, doběhl do cíle pouhých 10 minut za mnou, což bylo úžasné a já byl na něj neskutečně pyšný. Dokázal se tomu postavit čelem, zvedl zadek z gauče a ukázal, že na to má.
Když jsem lákal lidi i letos, aby běželi se mnou, vymlouvali se mi, že by neuběhli 7km (což je přibližná vzdálenost pro nejkratší ze tří možných obtížností ve Spartan Race) a mě to trochu šokovalo. O to víc, když závod dokázal dokončit i kluk s obrnou o berlích. Čas měl možná nejhorší ze všech, ale pro všechny z nás, a hlavně pro sebe, to byl vítěz!“

 

4.       Chystáš na poslední závod, který proběhne v České republice na Klínovci?

„Jen bych to trošku upřesnil. V srpnu na Klínovci se koná závod Spartan Race, ovšem v září se bude ještě jeden konat v Bořeticích na Moravě. Ale i tak má odpověď zní ano, chystám se na oba závody. V podstatě jsem za ty 2 roky žádný ještě nevynechal a nemám v plánu to nějak měnit J.“

 

5.       Řekni nám, prosím, ve zkratce o čem vlastně Spartan Race je?

„Pro každého Spartan Race znamená něco jiného. Pro někoho je to závod tzv. „jen na zkoušku“, pro někoho je to každodenní bytí a životní styl. Obecně je ale o tom, aby lidé zvedli zadek z gauče, přestali se neustále na něco vymlouvat, dokončili tento závod a dokázali nejen jiným, ale hlavně sobě, že mají na to něco dokázat a že se jen tak nezastaví před nějakou překážkou. Nejen že tento závod dokáže lidi otužit ve fyzičce (což záleží na individuální přípravě), ale také i zocelit psychickou výdrž a pomoci lidem jen tak se v životě něčeho nezaleknout a umět bojovat jako pravý „Sparťan“. Každý, kdo tento závod dokončí (v jakémkoliv čase), dostane v cíli sparťanskou medaili a tričko. Počítejte ale s tím, že doběhnete vyčerpaní, zkrvavení, mokrý a celí špinaví od bláta. V cíli ale poznáte, že jste svým způsobem pro sebe vítěz. Ne nadarmo motto Spartan Race zní: „You’ll know at the finish line“, v překladu – Pochopíš až v cíli. Výhodou také je, že nemusí nikdo běžet sám za sebe. Je možnost zaregistrovat se také jako tým, abyste si na trati mohli navzájem pomáhat a povzbuzovat se. Já při prvním závodě začal s partou 25 lidí a před měsícem nás běželo v týmu 106 J, čímž jsme se stali také nejpočetnějším týmem. Aby byl závod také přístupný pro každého, mění se pokaždé lokality, kde se závod koná a také obtížnost závodu, která je přesně definovaná – SPRINT se skládá z 5km + 15 překážek, SUPER 13km + 21 překážek a nejtěžší úroveň zvaná BEAST skládající se z 21km + 26 překážek.“

 

6.       Co bys vzkázal lidem, kteří se na Spartan Race teprve připravují?

„Ať se nikdy neohlíží zpět. Nikdy ať neustupují před tím, čeho se nejvíce bojí. A ať se nikdy v ničem nevzdávají! Každý kdo sám v sebe věří, dokáže cokoliv chce … stačí si jen věřit. A pokud jsou lidi, kteří vám nevěří a říkají, že to nedokážete, berte to jako motivaci k tomu tento závod dokončit a ukázat těm lidem, že jste praví bojovníci.“

Martina Š.

Legendy 2014 – motoristická slavnost

 

První ročník největší motoristické události v České republice se konal ve dnech 14. a 15. června. Více než pět set aut na jednom místě, a to na dosti netradičním místě.

Zajímavá akce, kde byli k vidění veteráni, závodní vozy, supersporty,  ameriky, současné vozy, motocykly, tuning modely, ale též osobnosti, které se automobilovému světu věnují naplno například: Stig Blomqvist, John Haugland, Václav Pech − MINI Invelt, Voltěch Štajf − Subaru, Břetislav Enge, Ladislav Křeček a mnoho dalších českých jezdců.

Martina Š.