Burgerfest

O podzimním víkendu 11. – 13. 10. 2013 se na Mírovém náměstí v Praze konal Burgerfest. V pátek ráno přímo před kostelem Sv. Ludmily vyrostlo hned několik desítek stánků, kde návštěvníci mohli ochutnat pravé americké hamburgery, dělané opravdovými odborníky na tuto specialitu. I doprovodný program byl pestrý, kuchaři se s diváky dělili o své recepty, jak udělat ten nejlepší hamburger, vystoupilo i několik kapel.

Ani deštivé počasí v pátek a sobotu neodradilo diváky, kteří přišli záměrně, nebo jen náhodné kolemjdoucí, vystát si frontu až do konce. Ovšem největší návštěvnost byla v neděli, kdy i počasí začalo festivalu  více přát. Fronty se od stánků táhly i přes celé náměstí. Ale ten, kdo si ji vystál, nakonec nelitoval. Každý, kdo chtěl, mohl ochutnávat a jednotlivé stánky hodnotit. Na konci festivalu proběhlo vyhlášení toho úplně nejlepšího hamburgeru.

Pokud jste váhali s návštěvou, nebo jste o festivalu jen nevěděli, na další ročník určitě doražte. Vaše chuťové buňky zažijí dokonalou slast. Tu ale zažijí i na každoročním Prague Food Festivalu, kde můžete ochutnat všechny možné druhy exotické kuchyně, nejen hamburgery. Ten nejbližší se koná v létě 2014.

 

EleM

DESIGNBLOK 2013

7. – 13. 10. 2013

Letos se již po patnácté v Praze konala přehlídka současného designu, jak zahraničních, tak českých umělců. Díla jsme mohli obdivovat hned na několika místech – v Superstudiu Nákladového nádraží na Žižkově, v Openstudiu Kafkův dům, Art hausu Collorado- Mansfeldský palác a sem tam jsme mohli narazit na jednotlivá díla rozmístěná různě po Praze, např. na Václavském náměstí. Designblok byl ovšem letos i o módě. V kostele Sv. Šimona a Judy po celý týden probíhaly módní přehlídky světových i českých návrhářů.

Osobně jsem navštívila pouze Kafkův dům (kde jsou největší vystavovací prostory), proto se zaměřím na něj. Hned, když se vešlo dovnitř, bylo vidět, že o letošní ročník bude obrovský zájem. Čtyři patra děl současných designérů přilákala v sobotní odpoledne stovky milovníků umění, i zvědavých turistů.

Každé patro bylo rozděleno na 15 – 20 ateliérů a v každém vystavoval jeden umělec, nebo více, pokud pracovali na díle společně. K vidění byla spousta zajímavých věcí - od dětských hraček, přes nádobí a nábytek, oblečení, ale i věci, které na první pohled neměly žádný viditelný účel, ale byly jen esteticky hezké. Poněkud přehnaný mi přišel ateliér Heineken, ve kterém byla tma, svítilo tam pouze UV světlo a vše blikalo, až z toho člověk měl mžitky před očima. Tam se nikdo moc nezdržoval. Bohužel této výstavě nijak neprospívaly davy lidí a vydýchaný vzduch. V posledním patře se lidé celí zpocení soustředili spíše na to, kdy už bude konec, než aby obdivovali poslední a nejzajímavější instalaci výstavy. Na podlaze bylo tak 15 cm vody, návštěvníci chodili přes improvizované lávky a mohli obdivovat šperky z papíru, které ovšem vypadaly jak z korálových útesů. Vypadaly tak realisticky, až bylo k neuvěření, že to byl pouhý papír. Pro ty, kteří se dostali až do posledního patra, čekala odměna v podobě kavárny, kde se mohli po prohlídce občerstvit.

Pokud se rozhodnete příští rok Designblok navštívit, zvolte si nejlépe všední den, třeba bude lidí o trochu méně. Ale i přes to návštěvnost ukazuje, že Češi nejsou jen kulturní barbaři, ale zajímají se o to, co je v designu nového.

EleM

Žirafy útočí!

 

Nový fenomén, který se rozšířil po facebooku. Kde se vlastně vzaly ty podivné žirafy?

Vypátrali jsme!

Chesterská Zoo slavila 25. března 2013 narození vzácné žirafy Rothschildové, která je nejvíce ohroženým podruhem na světě. Zoo se rozhodla pojmenovat mládě žirafy – Millie - jako vzpomínku na Millie Elizabeth Josephine Thompson (*12. Ledna 2012 a Ɨ 23. Října 2012), která minulý rok tragicky zemřela. Ochránci zvířat tvrdí, že je na světě méně jak 670 volně žijících žiraf, které ztratily své přirozené prostředí v Keně a Ugandě. Organizace Millie Trust podporuje Chesterskou Zoo a nabádá lidi k návštěvě žirafy Millie. Peníze, které se vyberou za vstup, poputují na charitu a tedy záchranu těchto vzácných zvířat.   

Kdo skutečně stojí za hádankou?

Může to být zvláštní, ale nikdo vlastně nezná skutečný původ této hádanky. Možná vzešla od organizace Millie Trust nebo Chesterské Zoo. Jedno je však jisté, díky této hádance lidé získali povědomí o této ohrožené žirafě a charitě.

Proto se nemusíte cítit mizerně, že jste neuhádli hádanku a stali jste se na facebooku podobu tří dnů „žirafou“.  Udělali jste to pro dobrou věc.

Martina Š.

www.foto-tapety.cz

 

Akicon 2013 (8. – 10. listopadu)

 

Dovoluji si Vás pozvat na jubilejní 10. ročník festivalu anime, mangy a japonské kultury. Letos je přislíbené zaměření na japonské podsvětí, které je ovládáno klany jakuzy.  Dále na vás samozřejmě čekají i workshopy, přednášky i soutěže.

 

Akicon se tradičně koná v KC  Zahrada na Chodově v Praze.

Přesná adresa je: Malenická 1784, Praha 11.

 

Oficiální pozvánku najdete zde: https://www.akicon.cz/