1.10.2013

Kokořín ožil v noirovém světle!

 

Ve dnech 21.8. až 25.8.2013 proběhl na Kokoříně festival noirových filmů. Během pěti dnů se promítalo na 20 noirových filmů ve dvou projekčních sálech, na Pobudě (sál Gene Tierney) a v galerii Truhlárna (sál Humphreho Bogarta), z toho čtyři filmy byly promítány přímo na nádvoří hradu. Působivá atmosféra Kokořína dodala večerním projekcím nezapomenutelný půvab. Ani první velmi chladný večer neodradil lidi od výborného filmu (Pojistka smrti od Billyho Wildera). Dokonce jsme po koncertě byli ochotni čekat, než organizátoři vše připraví a my budeme moci zaujmout svá místa v hledišti (na lavičkách) a zachumlat se do dek. Patronkou večera byla Zlata Adamovská, která svým projevem odstartovala pěti denní festival. Další dvě patronky Ivana Jirešová a Michaela Badinková dorazily ve středu na dopolední film (Don´t Bother to Knock/Klepáním se neobtěžuj)s nepřekonatelnou Marilyn Monroe. Dalšími hosty byla herečka Dana Batulková, herec Jiří Dvořák, režisér a producent Václav Marhoul.

Co bych to byla za festivalového návštěvníka, kdybych se zapomněla zmínit o děsivé stezce odvahy, kterou šel každý, kdo si na večerní promítání na hradě poctivě došel po svých, buď oklikou, nebo vražednou „kardio“cestou. Pojem „kardio cesta“ by měla, dle našeho názoru, být nazvána „cestou smrti“ neboť to byl strmý výšlap, který se velmi těžko rozdýchával, a to nás nesly mladé nohy, dalo by se říci. Stejně tak nás měli organizátoři varovat, že bez baterky se rozhodně neobejdeme, neboť večer byla taková tma, že by se dala krájet a k tomu ta pekelně nebezpečná cesta lesíkem. Kdo měl baterku, byl v určitých chvílích považován za krále a následoval ho celý neviditelný dav lidu mířící z večerní projekce.

 I když to byl první ročník a organizátoři teprve zkoušeli své dovednosti, myslím, že vše proběhlo bez větších komplikací a dalo by se říci, že na výbornou. Okolí Kokořína je samo o sobě velmi malebné, zdejší lidé byli velmi přátelští a do toho tento výjimečný filmový festival. Co více jsme si mohli přát? Možná více filmů s mým oblíbencem Humphreym Bogartem. :-)

Přejeme festivalu mnoho úspěchů a spokojených diváků do dalších let!

Martina Š.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrázek použit z www.noirfilmkokorin.cz