Červenec 2014

Godzilla

 

Novou verzi japonského popkulturního klenotu provázela skepse již od úplného začátku. Konkrétně se na jazyk draly otázky buď o zbytečnosti, nebo o povinnosti napravit, v odborné veřejnosti strhanou, Godzillu Rolanda Emmericha. Avšak nejpalčivější otázkou se stala osoba režiséra. Gareth Edwards na sebe upozornil nízkorozpočtovým sci-fi snímkem Monsters natolik, že byl pro producenty první volbou. Nebo alespoň jednou z prvních v pořadí.

Důležitým prvkem se stalo právě odkazování na japonskou tradici. A to jak v zobrazení „vedlejších“ monster, tak v reáliích. Značná část snímku se tak odehrává v domovině slavného tvora, tedy v Japonsku. Se samotnými místy děje souvisí výborné vykreslení původu, ale především důvodů, kvůli kterým se Godzilla dostává tradičně k americkým břehům. Celá mytologie je brána velmi seriózně a odkazuje nepodbízivým způsobem k jaderným testům v Pacifiku a celkově k problematice jaderné energie. Každá změna lokace je zcela logická.

Nejdůležitějším aspektem je však odklon od tradičního vyprávění. Lidské postavy mají jen tolik prostoru, aby byla ukázána jejich nepatrnost oproti přírodním živlům.

. Proto postavy umírají, s nadsázkou řečeno, obyčejně, a ne hrdinsky. Prim hrají obrovité kreatury, které sledujeme s cíleným odstupem. Film je prošpikován subjektivními záběry ze zdánlivě neatraktivních pozic, které jen a jen zdůrazňují lidskou nepatrnost.

Režisérský otisk je překvapivě velmi jasně viditelný. Edwards se nebojí naznačit souboj, který v zápětí zcela utne, a střihem se přesouváme jinam. Neopakuje se tak blockbusterový cyklus: akce, zklidnění, menší akce, zklidnění a závěrečný souboj. Snímek Godzilla graduje a na konci ukáže jen ten ...nejdůležitější souboj, i přestože jich dřív mimo kamery proběhlo vícero. V Edwardsově rukopise je patrný cit pro tísnivou atmosféru, kde jasně ukazuje, kdo je na plátně pánem, a snaží se tak docílit, co největší realističnosti.

Godzilla je ukázkovým příkladem originálního pojetí nejen zajeté značky, ale i žánru. Film vyniká především v režisérském pojetí a budování mytologie, ve které je člověk upozaděn, protože v souboji obřích monster může jen a jen přihlížet a čekat.

JK93

 


 

 

Muž z oceli

Man of steel

Akční/Dobrodružný/fantasy/Sci- fi

USA, Kanada, Velká Británie, 2013, 143 min.

 

Starý dobrý Superman v novém kabátě.

Muž z oceli alias Superman! Není třeba přibližovat blíže děj. Většina z nás ho dobře zná.

Film se zajímavou skrytou pointou hned na začátku celého příběhu Vás dostane. Což není tak překvapující. Bohužel pak se kvalita mění na kvantitu, což příběhu dosti ubere na těžké váze. Celý film je plný strhujících a dech beroucích akčních scén. Jen samotný příběh potom už příliš nenabídl, což filmaři zřejmě očekávali, protože výběr herců by tomu odpovídal. Nabídli divákům přesně to, co chtěli vidět − a to svalovce, coby hlavního hrdinu, aby se alespoň bylo na co dívat, když už děj tápe, a další herce, které na filmovém plátně rádi spatříme. Jen výběr herečky pro Loise Lane byl trochu zvláštní. Typ herečky neodpovídal roli – hlavně kvůli tomu, že podle předlohy je Loise brunetka, zde je zrzkou, která je nasvícena tak, že v jednu chvíli jsou její vlasy téměř šedé a po chvíli lehce blond.

Dalo by se vytknout asi mnohem více, ale musíme brát v potaz to, že je to přece jen Superman, a spoustu věcí tudíž nemůžeme brát tak vážně. To je asi jediné, co film omlouvá. Takže na okamžik, přibližně dvě hodiny, přistoupíme na onu supermanskou hru a vychutnáme si Clarka Kenta (coby novináře) nebo Kal Ela (coby cizince z Kryptonitu) jako nepřekonatelného hrdinu.

Sečteno a podtrženo! Film je celkem dobrý, podle hodnocení na filmové československé databázi dokonce výborný. Pokud tedy máte rádi Supermana, rozhodně byste si tento film neměli nechat ujít, už možná i proto, že v roce 2016 se potká nový Batman (Ben Affleck) a Superman (Henry Cavill) ve stejném filmu s názvem: Batman vs. Superman: Dawn of Justice.

Martina Š.

 

Zloba – královna černé magie

Maleficent

Fantasy/ Dobrodružný/Drama/ Rodinný

USA, 2014, 97 min.

 

„Pravá láska neexistuje, proto jsem ji takto proklela!“ Zloba

Šípková Růženka trochu jinak. Všichni záporáci a klaďasové nemusí být takoví, jak je známe.

Příběh, ve kterém ani tak nejde o Růženku, ale je o temné královně, která v klasické pohádkové podobě vystupuje jako ta nejhorší postava ze všech. Zde ovšem není tak zlá, jak se může zdát. Je to postava, která se vyvíjí od začátku až do samotného konce. Nejeden z diváků si ji oblíbí, nejen kvůli tomu, že v hlavní roli je krásná Angelina Jolie, ale kvůli charakteru samotné postavy a jejích trápení. Dokonce ji ani nemůžeme mít za zlé, že se stala temnou královnou.

Příběh, který je vystavěný na klasické předloze, aniž by tu původní nějakým způsobem znásilnil. Nový a netradiční pohled na postavy a situace, které se odehrají během devadesáti sedmi minut, rozhodně nenudí, ba naopak diváky upoutá. Ve své podstatě se film drží hlavní linie známé pohádky, ale to je tak asi vše, co si z Šípkové Růženky vzal.

Výběr herců je více než zajímavý, hudba strhující a závěr ohromující. Skutečně strhující příběh, který pobaví, dojme, dokonce je snesitelný i s českým dabingem a ve formátu 3D.

Martina Š.

 

 

 

Všemocný

Limitless

Mysteriózní/Sci-fi/Thriller

USA, 2011,105 min

 

Co by se stalo, kdyby člověk plně využíval celý svůj mozek? Tím se zabývá film Limitless/Všemocný. Díky jediné pilulce se z celkem obyčejného spisovatele stává dokonalý spisovatel a co více, dokonce bankéřem, manažerem, který se orientuje v lidech, číslech a vše, co odposlouchá, umí využít pro svůj prospěch. Jenže může to fungovat věčně? Jeho inteligence je závislá na pilulkách, které mají zázračnou schopnost. Problém nastane, když dojdou. Hlavní hrdina se tak ocitá každou chvíli na hraně zákona, svého života a možností, že druhý den může být tím jeho posledním, pokud si nevezme svou pilulku.

Velmi zajímavý námět, který otevírá jiný vesmír, než na který jsme zvyklí. Režisér se skutečně vyřádil. Děj, který je dynamický od začátku do konce, graduje až skoro do extrému a zastaví se až ve chvíli, kdy už divák nemůže napětím ani dýchat. Místy je zobrazená syrovost drsných scén.

Pro milovníky sci-fi je to film, který se zaručeně bude líbit.

Martina Š.

Lego příběh

 

Animovaný/Akční/Komedie/Rodinný

USA,Austrálie/Dánsko, 2014,100 min

 

Pokud jste milovníci lega, rozhodně si přijdete na své!

Příběh, který Vás dostane hned po několika minutách.

 

„Jsme si skutečně jistí, že sami nežijeme ve světě, kde jsme pouze figurkami?“

Je třeba smeknout před filmem, který byl vytvořený pomocí stop motion a záběrů z technologie CGI. Je dynamický, plný vtipů jak v mluveném projevu, tak v podobě lego komiksových postav jako jsou Batman nebo Superman a mnohých dalších. Nejsou zde žádná hluchá místa. Film rozhodně nenudí, neuráží, ba naopak skvěle pobaví celou rodinu. Děj má gradaci, rychlý spád a závěr je skutečně kouzelný. Není mu snad ani co vytknout. Hudba byla též velmi příjemná.

Je to skutečná oddechovka, která nás přesto donutí se i trochu zamyslet.

Martina Š.