Květen 2014

Captain America: První Avenger

                                              Captain America: The first Avenger

2011

119 min

            Už od prvních minut zjišťujeme, že tento snímek bude originální, jedinečný. Zatím jen marně hledáme Kapitána Ameriku, vidíme jen malého neduživého chlapce Steva Rogerse. Děj se odehrává v období druhé světové války. Steve – stejně jako většina jeho vrstevníků – chce dobrovolně narukovat do armády a bojovat za svou milovanou vlast – Ameriku. Bohužel pro něj je ale ve všech fyzických ohledech podměrečný a v jeho spise se stále dokola objevuje razítko nevyhovuje. Ale díky jeho zarputilosti si Steva všimne vědec, který vede experiment na produkci Supervojáků. Experiment se zdaří, a tak se zrodí Kapitán Amerika.

I když byl stvořen pro boj s nacisty, nakonec k němu nedojde. Za dveřmi číhá mnohem větší nebezpečí, a to HYDRA, organizace, která si vyrábí své vlastní Supervojáky a má v plánu převzít vládu nad světem. Tak tohle bude boj na život a na smrt.

Originálně pojatý marvelovský počin, zasazený do pro nás nezvyklého prostředí, což filmu jen přidává na atraktivitě. Vtipné momenty (když se starý Steve snaží držet krok s opravdovými vojáky) se prolínají s hrdinskými okamžiky a epickými bitvami. Pokud si potrpíte na superhrdiny, je Kapitán Amerika rozhodně to pravé.

EleM

Captain America: Návrat prvního Avengera

Captain America: The Winter Soldier

2014

136 min

            Počátkem dubna 2014 se jako divoká vlna vřítil do českých kin druhý díl Kapitána Ameriky. V originále s podtitulem Zimní voják, do českého názvu nepochopitelně přeložený jako Návrat prvního Avengera.

Kapitán Amerika se po svém sedmdesátiletém „spánku“ snaží přizpůsobit modernímu světu, době, technologiím, dohání vše, co propásl. Jeho relativně poklidný život ovšem naruší postřelení jeho kolegy z SHIELDU. Steve při pokusech o dopadení pachatele začíná odhalovat děsivé znepokojující informace, které měly zůstat navždy pod povrchem. Vychází najevo, že organizace HYDRA, o které se všichni domnívali, že byla před sedmdesáti lety zničena, stále existuje. A nejen to. Je rozsáhlejší a mocnější než kdy dřív. Steve spolu s Black Widow nevědí, komu mohou věřit, tak raději nevěří nikomu. Postupně odhalí šéfa HYDRY a chystají se ho zničit. Ale HYDRA má také něco v záloze – Zimního vojáka. Schyluje se k bitvě…

Dynamický příběh, během kterého jen těžko hledáte chvíli, kdy byste si mohli odskočit. Atmosféra kina filmu jen přidá ten správný ráz. Není nouze o překvapení, která zaskočí i toho nejpřipravenějšího diváka – odhalení ředitele HYDRY i totožnosti vojáka, ale i další… Divák se tedy rozhodně nenudí a má od filmu stále co očekávat.

Je až neuvěřitelné, jak Marvel dokáže propojit všechny své filmy. Pozorný divák si všimne narážek na první díl Kapitána Ameriky nebo Avengers, ale nalezne zde i malou upoutávku na film Avengers: Age of Ultron (2015). Proto vy, kteří se chystáte na Kapitána do kina, rozhodně zůstaňte až do konce titulků. Uvidíte ne jednu, ale hned dvě dodatečné scény. Ostatně tak jako téměř ve všech marvelovských filmech.

EleM

 

Zpátky do ringu

Komedie/ Sportovní

USA, 2013, 113min

Režie: Peter Segal

Kdo jiný by měl hrát ve filmu, který se točí kolem boxu, než proslulý Sylvester Stallone (alias milovaný Rocky Balboa), který se vryl do paměti snad každému z nás, a to nemusíme být ani odborníci přes box. Zde ovšem nemá tak znělé jméno, které vyvolává emoce, ale jen obyčejné „Razor“. Proti Sylvestrovi Warneři postavili poněkud nevšedního protivníka, a to Roberta De Nira („Kida“). Musí se nechat, že jim to spolu ve filmu opravdu sluší a že není shledáno, že tato dvojka k sobě neladí, ba naopak jsou snad pro tento souboj stvořeni. Chvilkové hašteření a koketování hlavních hrdinů dodává příběhu ten správný šmrnc a říz. Pozvedává ho tak z prachu tuctového filmu. Bohužel jsou zde hluchá a nezajímavá místa, která svojí dojemností nudí. Hudba byla příjemná, ale nevyvolává příliš silný dojem. Hudba, která by byla ukradená z Rockyho, by se k Sylvestrovi prostě hodila víc a vnesla by do toho skutečný styl.

Film ve své podstatě neurazí, dokáže pobavit i trochu nudit, dojmout i rozesmát. Je velmi pohodový a skýtá mnohá překvapení i vyvrcholení zápletky.  

Martina Š.

Fair Play

            Jeden z mála českých filmů, který je soběstačný díky své kvalitě, a nepotřebuje tedy kvanta koproducentů, kteří ho protežují do té míry, až se může publiku zajídat. Dokonce i v úvodu absentují rušivá obří loga partnerů, vystačí si s pouhým výčtem.

            Samotné pojetí rovněž vybočuje ze zažitých standardů. Ačkoliv sledujeme vděčné téma tuhého socialismu a vše, co k němu patří - útlak jedince či celé rodiny, zlé vyšetřovatele nebo adorování západu, tak je to všechno zprostředkované z nepříliš zpracovaného úhlu pohledu, ze sportovního zákulisí. Konkrétně z doby, kdy finišují přípravy na kariérní vrchol každého sportovce, olympijské hry. Ústředním motivem je užívání anabolických steroidů, o kterém česká společnost ví především z doslechu, avšak zobrazení těchto postupů v praxi, v tomto případě na velkém plátně, dosud chybělo.

            Pochvalu zaslouží střízlivé podání, plynulé tempo a cit pro zobrazení doby. Tím posledním se rozumí především minimalismus v kostýmech a prostředí. Ačkoliv je v současné tvorbě zvykem zobrazení co možná nejvíc lokací, často za pomoci nevzhledných digitálních dodělávek, tak Fair Play vyniká v interiérech zdůrazňujících intimitu a boj jedince proti přesile, zde v podobě socialistického zřízení. Věrohodnosti dopomáhá také výborné obsazení jak neokoukaných tváří, tak osvědčených protagonistů.

            Škoda jen toho, že nejsme svědky, laicky řečeno, dotažení šroubů, ke kterému zápletka přímo vybízí.  Téma je však natolik silné, že je radost sledovat, že je česká kinematografie schopna nalézt atraktivní téma, které pak nezničí neumětelstvím a komercí, a to i přes fakt, že si režisérka drží odstup od hlubšího psychického/ psychologického rozebrání hlavních protagonistů.

Honza

Marvel One-Shot – Agent Carter

 

Krátkometrážní/ Sci-fi/ Akční/ Dobrodružný

 

Co se stalo s agentkou Carter, které pomáhala Kapitánovi Amerika v prvním díle?

To nikdo nevěděl až „doteď“. Agentka Carter se dočkala svého krátkometrážního filmu, který má sice pouhých čtrnáct minut, ale během něhož se dozvíme, co se s ní po zmizení agenta Steva Rogerse opravdu stalo.

Staneme se trochu spoilerem a prozradíme, že se objeví i v Kapitánovi Amerika: Návrat prvního Avengera. 

Film je působivý a vtipně pojatý, stejně jako další krátkometrážní film Mavel One – Shot – All Hail the King, kde namísto agentky vystupuje uměle vytvořený „padouch“, mandarín alias Trevor Slattery, který se objeví v Iron manovi 3. 

Je pozoruhodné, jak Marvel propojuje filmy svých komiksových postav, a tak z nich vytváří jeden veliký celek. Své hrdiny pak oficiálně nechá potkat ve filmu Averengers. 

Martina Š.

Iron man 2

Akční/ Dobrodružný/ Sci-fi

USA, 2010, 119 min.

Reřie: Jon Favreau

 

Tak jako v prvním díle se musí Iron man vypořádat s nějakým tím padouchem, který chce přinejmenším ovládnout svět. Bez toho se přece neobejde žádný superhrdina. Samozřejmě nesmí chybět ani jeho osudová žena a též Black Widow, která prochází skrz marvelovské filmy jako kultovní postava, jen s tím rozdílem, že pokaždé má jiný účes/ že pokaždé mají jiný účes.

Iron man – superhrdina, který svou arogancí uráží diváky, ale zároveň jeho obvyklé uvědomění, že jeho chování je špatné, které přichází většinou v půlce filmu, jako kdyby bylo s přesností načasované, obrátí všechny na svou stranu.

Iron man 2 extra nepřekvapí, možná jen tím, že Jon Favreau, který hraje jak v Iron man 1, Iron man 2, tak dokonce i ve trojce, sám režíroval první a druhý díl. Možná i díky tomu se zdají být oba filmy dosti podobné. Oproti tomu je Iron man 3 úplně jiný kalibr. O něm až v dalším čísle.

Martina Š.