Leden 2014

Lovci Mafie

Gangster Squad

Krimi/ Drama/ Akční/ Thriller

USA, 2013, 113 min.

Režie: Ruben Fleischer

Předloha: Paul Lieberman

Hrají: Ryan Gosling, Emma Stone, Sean Penn, Josh Brolin, Nick Nolte,…

 

„Nejste Lauren Bacall?“

Hned od začátku je více než zřejmé, že tento film bude pěkně drsný, a až do konce ani na okamžik nepoleví. Gangster Squad, v českém překladu Lovci Mafie, jsou opravdu drsní chlápci s přesnou muškou. Tým lovců se zprvu jeví jako dosti nesourodý celek, ale nakonec se všichni dokonale sehrají, nemající strach obětovat svůj život za svého parťáka, či ho alespoň pomstít. Příběh nás vtáhne do války mezi podsvětím a zákonem v proslulém mafiánském městě San Francisku. Přestože jsou lovci mafie ochránci zákona, zákon za nimi nestojí a oni jsou nuceni poprat se zlem dle svého.

Zdánlivě jednoduchý příběh, kde je hned jasné, o co v něm půjde. Což by se mu dalo trochu vytknout. Postavy jsou lehce čitelné. Dokonce i jejich kroky se dají předvídat a někdy dokonce i načasovat. Příběh je ale velmi poutavý, vyvíjí se dynamicky, v některých částech je až dech beroucí. Rozhodně si nebere servítky, co se násilí, drsnosti a krutosti týká. Řeky krve protékají celým filmem a nikdo nemůže říci, že jí je málo. Postavy jsou sice propracované do detailů, ale přesto vypadají jako, když by si odskočili z noirového filmu natočit pár drsných scén a opět se do něj vrátily.

Celkově se dá film hodnotit velmi kladně. Efekty byly působivé, výběr herců vytříbený, hudba výborná, přestřelky stylové, hlášky vhodné. Film má napětí, akci, romantiku i okázalost. Všichni působí velmi přirozeně a působivě. Snadno rozpoznáte záporáka od kladné postavy. Všichni mají totiž pro své postavy typické vlastnosti, o kterých se nedá pochybovat a které beze sporu čerpají z příběhů, či starších filmů o mafiánech a ochránců dobra a nevinných. Charakterově se ale žádná nová postava ve filmu neobjeví.

Martina Š.

www.prahavolnocasova.cz

Grinch

Režie: Ron Howard

USA / Německo, 2000

104 minut

„Ve vločce sněhové příběh se stal, kdo nevěří, ten ať dívá se dál…“

Těmito slovy vypravěče začíná klasická vánoční pohádka, která už se během let zabydlela i u nás a na Štědrý den, nebo mezi svátky jí shlédne většina dětského i dospělého publika.

V malé vesničce Kdosice žijí obyvatelé Kdovíci. Celý rok se těší a připravují pouze na jeden jediný den v roce- Vánoce. Ale jeden Kdovík není jako ti ostatní, liší se nejen vzhledem, ale i tím, že ze srdce nenávidí Vánoce. Kdovík jménem Grinch. Ovšem malá Cindy, která sama pochybuje o smyslu dávání dárků i celých Vánoc, Grinche přesvědčí, aby se s ostatními zúčastnil vánoční Kdoslavy.  Po dlouhém váhání přeci jen přijde, ale je tam přede všemi ponížen, tak vymýšlí pomstu. Jeho plán je krutý, rozhodne se ukrást Vánoce. Jak to vše dopadne? Vrátí Grinch Kdovíkům Vánoce? Nalezne v sobě toho pravého ducha Vánoc? A kdo ví, třeba najde i lásku…

Jelikož je Grinch vánoční pohádka, je konec celkem lehce předvídatelný. Ale i přes to spousty lidí po celém světě tuto pohádku na Štědrý večer nevynechají. Snad kvůli režii Rona Howarda, kvůli úžasným grimasám Grinche v podání Jima Carreyho, kterého maska změnila k nepoznání, možná i kvůli originálně podanému vypravěči, který provází příběhem a mluví pouze ve verších, a nebo prostě kvůli pohodové atmosféře, která vás nutí na chvíli si sednout, dát si kousek cukroví a sledovat osud chlapíka, který nenáviděl Vánoce.

EleM

www.hdwallpaperfresh.com