Březen 2014

Jeffery Deaver – Pokoj smrti

 

Originální název:        The Kill Room

Nakladatelství:           Domino

Rok vydání:                 2013

 

            Jeffery Deaver, jeden z nejznámějších současných autorů detektivek, kriminálek a hororů, vydává další z knih, která patří k jeho nejznámější sérii s ochrnutým kriminalistou, detektivem ve výslužbě, Lincolnem Rhymem.

Lincoln ochrnul před několika lety, když sbíral důkazy na místě činu a spadl na něj trám. Přerazil mu čtvrtý krční obratel a udělal z něj kvadruplegika, který hýbá jen hlavou a levým prsteníčkem. Aby nemyslel na sebevraždu, kterou ani bez asistence nemůže spáchat, vrací se i se svým brilantním mozkem do aktivní detektivní služby. Pokoj smrti je již desátým případem Lincolna Rhyma.

Za Lincolnem přicházejí agenti z FBI s žádostí, aby jim asistoval při vyšetřování vraždy domnělého teroristy Roberta Morena. Kdyby šlo jen o vraždu teroristy, nebylo by to až tak zlé, ale FBI odhalila, že Moreno byl jen nespokojený občan, který plánoval poklidný protest, proti americké vládě. Lincoln se i navzdory svému postižení vydává na místo činu do Jižní Ameriky, jeho partnerka Amélie Sashová pracuje na důkazech v New Yorku. Spolu postupně odhalují děsivé detaily vraždy a hlavním podezřelým se stává vládní organizace, v čele spolu s prezidentem. Najevo začínají vycházet okolnosti, které měly navždy zůstat pod povrchem. Je třeba umlčet vyšetřovatele, obětí přibývá…

Jak se Lincol a Amélie poperou se smrtelnými nástrahami? Mohl by být prezident opravdu vrah? Byl Robert Moreno oravdu jen nespokojený americký občan? Je vláda vůbec na straně občanů?

Dočtete se v Pokoji smrti!

EleM

 

Alexander Sergeyevich Pushkin – Evžen Oněgin

 

Příběh lásky dvou lidí, kterým stál v cestě čas, jednoho z nejoblíbenějších ruských spisovatelů. I v dnešní době velmi vyhledávaný. A to jen díky své nadčasovosti a uměním zaujmout čtenáře, poutavým příběhem a nádherným popisem.

Děj se celý odehrává v Rusku na začátku 19. století. Hlavní postavou, jak již název napovídá, je Evžen Oněgin, typický dandy, který si chce jen užívat a tak objíždí plesy a různé akce po Moskvě. Jenže jak již to tak bývá, i ty nejzajímavější věci zevšední a stanou se stereotypními. A Oněgin je znuděn svým životem, nic ho nebaví, hledá se, je znechucen lidmi. Naneštěstí zemře jeho strýc, který mu zanechává statek na venkově. Evžen odjíždí na statek a doufá, že zde najde znovu chuť k životu. Po chvíli se i tady jeho život dostává do stejných kolejí. Naštěstí potká básníka Lenského, mladého snílka.

Lenský je zamilován do Olgy, dcera vdovy Larinové. A protože Oněgin chce poznat Lenského milou, Lenský ho vezme jednou sebou do domu Larinových. Olga má ještě sestru, Taťánu, je romantická a stydlivá. Taťána jakmile vidí Oněgina, zamiluje se do něj. Rozhodne se mu napsat dopis, kde mu svou lásku vyznává a nabízí mu své srdce. Oněgin se snaží Taťánu přesvědčit, aby ho nemilovala, že se ženit nechce a že je nestálý.

Za pár dní má Taťána svátek a na její oslavu přijde několik hostů. Všichni považují Evžena Oněgina za Taťánina ctitele ale ten, protože tak nechce před ostatními vypadat a také z nudy, začne se bavit a tančit s její sestrou, Olgou. To se však nelíbí Lenskému, a protože to bere jako urážku, vyzve Oněgina na souboj. Mají se utkat druhý den, po vzoru románů v souboji s pistolemi.

Lenský je zabit. A Evžen Oněgin odjíždí pryč. Pokládá Lenského smrt za zbytečnou. Ale snaží se od toho utéci do velkoměsta, do Moskvy. Pokračování se dočtete v knize. I když já sám nemusím až tak moc verše. Tato kniha se mi líbila. Myslím, že se bude líbit každému, kdo má alespoň trochu romantickou duši.

„Já píši Vám. Co mohu více?
Co ještě mohu dodati?
Teď vím, že máte právo sice
mě pohrdáním trestati.
Leč ještě věřím, nešťastnice,
že mě Váš milosrdný soud
nemůže přece zavrhnout.“¨

Taťánin dopis Oněginovi, jeden z nejromantičtějších vyznání lásky v literatuře.

 

Jakub

Zdroj: www.denik.cz

 

Sukuba 2 - Na vrcholu

Richelle Mead

 

Tak a je tu druhý díl sukuby. Samozřejmě jsem ho přečetla už dávno. Na každý díl jsem totiž čekala nedočkavě. U knížek této autorky vás děj nečekaně pohltí. Neustále se těšíte na další a další stránky, protože chcete vědět, jak to dopadne. Její knihy mám hrozně ráda. V každé kapitole se něco děje. Není to ten tip knížek, kde se dlouho nic neděje a pak se najednou semele všechno v posledních kapitolách. Ne! V příbězích této autorky se nenudíte. Kniha vás vždy pohltí od začátku do konce.

Takže ve druhém díle sukuby se dále rozvíjí vztah Setha a Georginy. Oba jsou do sebe zbláznění, ale Georgina mu nechce ublížit, tudíž musí být oba hrozně opatrní. Oba se musí ovládat. Samozřejmě že Seth ví, co je Georgina a její přátelé zač. Takže musí mít obrovské pochopení pro to, co musí Georgina pro zachování své existence dělat. A upřímně, ne každý muž by toto chtěl podstoupit.

Ale kromě rozvíjení se jejich vztahu jsou tu i další záležitosti. Do Seattlu přijíždí Georginin dávný kamarád, inkubus Bastien. Ten si proti sobě poštval své nadřízené, a tak musí udělat něco mimořádného, aby ho vzali na milost. Jde o jednu velice vlivnou osobu, kterou chce Bastien svést. Neustále odráží Georginu, aby ho nechala pracovat. To ještě ale neví, že právě ona mu v tom nejvíc pomůže.

Dalším problémem je její kamarád z práce Doug. Z ničeho nic se mu začne všude dařit. Jeho kapela začíná být známá a daří se jí skvěle. V práci začíná být oblíbenější a vždy s dobrou náladou. Postupně se ale jeho nálady začnou střídat. Začnou se u něj projevovat deprese. Najednou je takových lidí víc. Motá se kolem nich podivný nesmrtelný, a tak Georgina začne pátrat. Samozřejmě je v tom opravdu vysoce postavený nesmrtelný. Trochu si zahraje na kořist, aby se k problému dostala co nejblíže. A díky tomuto případu se jí podaří dokončit ten Bastienův.

Celou knihu jsem přečetla pomalu jedním dechem. A jelikož jsem už dočetla i šestý díl, a zřejmě poslední, musím říct, že tato série knížek je velice povedená. Těším se, co vymyslí příště.

 

Sukuba 2 – Na vrcholu

Richelle Mead

přeložila Katrin Chýlová

vydalo nakladatelství DOMINO, Na Hradbách 3, Ostrava 1, v říjnu 2011

Lůca

zdroj: https://www.bux.cz/

 

SVĚTOVÉ KRIMIPOVÍDKY

MAXIM JAKUBOWSKI

Originální název:        The Mammoth Book Of Best International Crime

Nakladatelství:           Domino

Rok vydání:                2013

            Máte rádi detektivní příběhy? Fascinují Vás záhady všeho druhu? Tak právě pro Vás sestavil Maxim Jakubowski knihu krimipovídek, která obsahuje díla více než třiatřiceti světových autorů. Jeffery Deaver, Jo Nesbo, Ian Rankin – to je jen zlomek jmen, jejichž povídky si v této knize můžete přečíst.

Díky tomu, že každý autor má v knize jen jednu povídku, se náměty neopakují, každý příběh je svým vlastním způsobem originální a překvapivý. Nikdo si zde nemůže být ničím jistý – nečekané zvraty, překvapivé konce, strhující zážitky - to tu není ničím výjimečným.

A jaké druhy povídek zde najdete? Jak už název napovídá, tak se všechny točí nějakým způsobem kolem detektivního žánru, některé jsou poklidnější, jiné zase až hororové. Dočtete se o synovi, který chtěl zavraždit otce a o otci, který plánoval zabít svého syna- kterému z nich to nakonec vyjde…? Zažijete únos, který tak docela únosem nebyl, vrátíte se o několik století zpět, abyste vyřešili záhadné zmizení dívky ze vznešené rodiny, podíváte se do domu, ve kterém straší (nebo nestraší…?), pomocí chladné logiky dokážete z deseti potencionálních vrahů ukázat na toho správného. Ocitnete se ve všech možných společnostech, mezi drogovými dealery, u zbohatlické rodiny, doma u detektiva na vozíčku, v tropickém pralese nebo s dětmi na slunné Sicílii.

Určitě každý zde najde alespoň jednu povídku, která ho dokonale překvapí, jejíž závěr a rozuzlení by ani trochu nepředpokládal. Knihu bych doporučila těm, co nemají čas na čtení delšího románu, těm, kteří, tak jako já, propadli detektivnímu žánru, ale i těm, kdo s tímto žánrem zatím žádné zkušenosti nemají- tato kniha je pro ně skvělým začátkem a po přečtení jistě detektivkám, kriminálkám a hororům jistě přijdou na chuť.

 

EleM