Červenec 2014

TAK TROCHU ŠÍLENÍ

Jeffery Deaver

Domino

2014

636 stran, 13 hororových povídek. Tak to je nejnovější kousek z dílny Jefferyho Daevra − Tak trochu šílení.

Další z povídkových knih opět nezklamala a nadchla spousty Jefferyho fanoušků. V knize si přijde na své každý milovník příběhů s detektivními až hororovými zápletkami. Najdeme zde povídku s Kathryn Danceovou, která se snaží usvědčit vraha za pomoci svých kineziologických schopností. Z řeči těla dokáže vyvodit, kdy podezřelý lže, a následně ho donutit k přiznání. Tentokrát se ale setkává s obzvláště těžko čitelným pachatelem… John Pellam, další z oblíbených Jefferyho postav a hledač exteriérů pro filmovou společnost, se tentokrát při hledání pořádně zapotí. Tváří v tvář bude čelit chladnokrevnému vrahovi a čtenáři budou velmi překvapeni, kdo oním zabijákem vlastně je. A to by nebyl ten pravý Deaver, kdyby v něm chyběla povídka s Lincolnem Rhymem, detektivem na vozíku. V knize se čtenář dočká hned dvojité nálože povídek s tímto charismatickým detektivem a jeho kolegyní a partnerkou Amélií Sashovou. Díky chladné logice, detailní analýze důkazního materiálu z místa činu a Lincolnově knize vrah opět nemá šanci.

A to je jen výběr postav, dále se zde objevují postavy úplně nové, o kterých jsme v Deaverových knihách ještě neslyšeli. V žádné povídce ale nechybí charismatická hlavní postava, zápletka s nečekaným zvratem a pachatel, který je tak trochu šílený.

Sám autor o názvu této knihy řekl, že si není jist, zda jsou tak trochu šílené postavy jeho knihy, nebo on sám. Ale to už je na Vás, abyste to posoudili sami.

 

EleM

 

 

JAKO V PAVUČINĚ

Cat Clarke

NAVA

2011

Jako v pavučině je velmi zajímavý psychologický román, který Vás okamžitě pohltí. I když svým obsahem se může zdát, že je to četba spíše pro dívky, věřím, že by dokázala zaujmout i leckterého muže.

Hlavní hrdinkou je osmnáctiletá Grace, která se z ničeho nic probudí v bílém pokoji. Všechno kolem je bílé, žádná jiná barva není na dohled. Poslední, na co si pamatuje, je to, jak ji někdo odvedl z parku, kam přišla, aby spáchala sebevraždu. Uvědomuje si, že její kamarád Ethan ji unesl a uvěznil. Kromě jídla, které jí nosí, jí přinesl i tužku a papír, aby mohla psát. Tak si Grace, aby se úplně nezbláznila, začíná psát deník. Vzpomíná na svůj život, na nejlepší kamarádku a svého kluka, na to, co ji nakonec dohnalo k několika pokusům o sebevraždu. Vzpomínky se prolínají se zápisy skutečnosti v bílém vězení. Jaký je tedy její životní příběh…? Je Ethan opravdu nepřítel, jak se zdá…? A jak to nakonec dopadne s jejím únosem a vězením…?

Silný a strhující příběh o lásce a zradě tam, kde by to nikdo nečekal. Celá kniha je psána formou deníkových zápisků, ve kterých je možná z počátku trochu těžké se zorientovat. Ale jakmile se čtenář začte, tak knihu až do úplného konce neodloží.

 

EleM