Květen 2014

Sukuba 3

Richelle Mead

 

Georgina je ve své funkci sukuby čím dál úspěšnější. Teď ale dostala dost nepříjemný úkol. Musí zaučit novou sukubu, která přijela do Seattlu, nebo přijmout trest. Nová sukuba je však opravdu velmi neschopná. S touto novou sukobou přijel do Seattlu i někdo, koho opravdu nerada vidí. Je to skřet Niphon, který s ní před mnoha a mnoha lety sepsal její smlouvu s peklem.

Potkává podvodníka a vykladače snů Danteho, který jí radí s podivnými až velmi živými sny. Pokaždé ji ty sny totiž zbaví čerstvě nabyté energie. Tyto sny jsou velmi nebezpečné. Georgina nakonec začne mít slabost pro Danteho, který ji oslní svým šarmem.  

Ona i Seth bojují se vzrůstajícím odcizením. Jejich vztah se začne komplikovat, a to jak kvůli vykladači snů Dantovi, tak i jedné kamarádce, která spisovatele přímo zbožňuje. Seth se postupně čím dál víc posouvá k rezignaci na jejich vztah.

Georgina má profesionální problémy s jednou z konkurenčních démonek. Navíc se opravdu nemůže zbavit těch zvláštních snů, které se neustále stupňují. Potýká se také s milostnými komplikacemi, ale nejen svými, ale i jejích nových přátel, andělů. Když je pak svědkem prozrazení lásky mezi andělem a člověkem, začne doufat, že by mohla být naděje i pro ni a Setha. Jenže tentokrát je ohrožen i její život.

Tento díl končí podle mého názoru dost nečekaně. Ale i tak máte příležitost přemýšlet, jaký osud čeká sukubu Georginu v dalším díle a co vše s ní autorka zamýšlí.

 

Sukuba 3 – Sny
Richelle Mead
Překlad: Katrin Mekki
Vydal: Domino, Ostrava 2012

 

Lůca

Sukuba 4

Richelle Mead

 

Georgina nese rozchod se Sethem velmi těžce. Na jednu stranu sice plní své povinnosti sukuby velice vzorně,­ svádí slušné muže, kazí jejich duše a bere jim jejich životní energii. Ale na druhou stranu Georginini nesmrtelní přátelé nemůžou vystát její věčné stěžování si.

Georgina je Jeromem hned na začátku příběhu za trest vykázána z města. Jerom ji posílá do Vancouveru, kde má pomoci zdejšímu arcidémonovi s problematickou skupinou satanistů. Její vyhnanství ale nevydrží dlouho. Mezi nesmrtelnými v Seattlu se totiž děje něco divného. Po zjišťování a vyptávání se bylo zjištěno, že Jeroma někdo vyvolal a poté uvěznil. Tím pádem všichni jeho nesmrtelní podřízení ztrácejí své nadpřirozené schopnosti. Všichni se pouštějí do hledání Jeroma, aby všechno bylo jako dřív a vrátily se jim jejich schopnosti. Tuto změnu stavu si opravdu užívají oba vampýři, kteří konečně po letech můžou znovu ven i za denního světla. Ale i Georgina v této situaci nachází kladnou stránku. Jasně, její schopnosti jí scházejí. Bez nich si nedokáže dokonale upravit vlasy ani make-up, i když se často líčila bez svých schopností. Teď ale bez svých schopností při sexu nebere mužům jejich životní energii, a tak by se mohla dát zase dohromady se Sethem. Jenomže ten je zadaný. A vlastně i ona sama má docela vážný vztah s Dantem.

Georgina se nakonec s vyvoláním Jeroma svěří Sethovi. Oba nedokážou odolat tomu, že by mohli být spolu se vším všudy. Je zde vidět myšlenkový pochod Georginy od zatrpklosti a ublíženosti až po pochopení Sethova rozhodnutí, které uskutečnil v minulém díle. V tomto díle se ke konci objevuje někdo, kdo pomůže zachránit Jeroma. Napovím jen, že se objevil v prvním díle.

 

Sukuba 4 – ŽÁR

Richelle Mead

Překlad: Katrin Mekki

Vydalo Domino 2012

Lůca

Sukuba 5

Richelle Mead

 

Georginina minulost je plná bolesti. Nejvíce jí vadí, že nemůže být s mužem, kterého miluje, se Sethem.  Musí navíc řešit svatbu Setha (teď už svého bývalého přítele), který si bude brát její kamarádku Maddie. Navíc ani nemůže Maddie odmítnout pomoc, protože nikdo netuší, že kdy Georgina se Sethem vůbec chodila.

Nefil Roman, se kterým měla v prvním díle Georgina milostné pletky a který ji pak chtěl zabít, se stal jejím novým spolubydlícím. Roman si hraje na drsňáka, aby si nemusel přiznat, že Georginu miluje.

Georgině se začnou dít divné věci. Začne ji vábit nějaká nevysvětlitelná síla. Nikdo si ale neví rady s tím, co by to mohlo být. Její přátelé to přirovnávají k vábení sirén a varují ji, aby tomu nepodléhala. Ale vábení je až příliš silné. Později se Georgina sama přesvědčí, kdo za tím vábením stojí a proč si dal tolik práce s tím, aby ji přilákal.

Většina děje se poté, co Georgina podlehne vábení, odehrává ve světě snů. Zde Georgina trpí tím, že vidí přítomnost i budoucnost. Její věznitelé, snoví démoni, si s ní hrají na pravdu a lež. Většinou se usnesli na tom, že Georgina se sama trápí svou minulostí tak moc, že není třeba vynakládat síly na to, aby minulost v jejích snech měnili. V tomto stavu můžete Georginu sledovat, jak tápe ve své mysli a začíná být bezbranná. Nechce se ale vzdát, a tím přivádí své věznitele k šílenství.

Díky tomu, že snoví démoni nahlíží do Georgininy minulosti, se i my můžeme podívat, co Georgina za celý svůj dlouhý život prožila a čím vším si musela projít.

A aby toho ještě nebylo málo, do Seattlu přijela sukuba Simone, která se až moc zajímá o Setha. Dokonce bere na sebe Georgininu podobu, když je Georgina zajata snovými démony.

V tomto díle samozřejmě narazíte i na Georgeniny nesmrtelné přátele, kteří se občas chovají jako puberťáci. To ovšem způsobuje vtipné situace, které vás jistě pobaví.

 

Sukuba 5 - Stíny 
Richelle Mead

Překlad: Katrin Mekki
Vydal: Domino, 2013

Lůca

Sukuba 6 – Odhalená

Richelle Mead

 

Poslední díl série se mi velice líbil. Jen škoda, že byl poslední. Dozvíte se zde, že Seth Mortensen je vlastně muž, který riskoval duši, aby se mohl stát Georgeniným přítelem.

Georgina a Seth spolu veřejně chodí a jsou opravdu šťastní. Přesto Georgině pořád nedá spát, odkud Seth zná její pravé jméno Letha. Jednou ji tak oslovil předtím, než usnul. Proto se svých nesmrtelných přátel zeptá, jestli někdo Sethovi její jméno neprozradil. A to, jak později zjistíte, neměla dělat. Všichni se hájí, že mu nikdo její pravé jméno neřekl. Vzápětí je Georgině doručen přidělovací dopis, že má do měsíce opustit Seattle a přemístit se do Las Vegas – města hříchu, což je pro Georginu opravdu veliký šok. Vždyť do teď tu byla šťastná a vše jí vycházelo. Přesto na rozkaz nadřízených musí letět na víkend do Vegas a seznámit se s novým prostředím. Vrací se nadšená, protože je ve Vegas všechno dokonalé. Její nový nadřízený démon je na ni velice milý, navíc je to její přítel z minulosti. Setkává se zde se svým inkubím kamarádem Bastienem, zdejší sukuba se k ní chová velice přátelsky, skoro jako její nejlepší kamarádka. Během chvilky Georgina sežene práci, o které vždy snila, má tančit v nové taneční show, kterou má na starosti muž velice podobný Sethovi. Ve Vegas je prostě všechno tak dokonalé, až Georgina po návratu začne tušit, že se za tím něco skrývá. Protože proč by ji všichni přemlouvali, aby odjela z města do Vegas, a ještě se snažili, aby se jí tam tak líbilo? Proč jí to prostě nerozkázali tak, jako to dělávali do teď? A ještě se navíc najednou dost zhorší zdravotní stav Sethovy švagrové Andrey, a tudíž Seth nemůže s Georginou odjet. S Romanovou a Hughovou pomocí Georgina zjišťuje, proč se ji peklo najednou tak snaží odloučit od Setha. Proto Hugh zkusí Setha zhypnotizovat. To, co díky hypnóze zjistí, je vyšokuje všechny tři. Nejvíce samozřejmě Georginu. Ta sama ví, že patří k těm nejlepším sukubám, ale pokud by se jí nějakým zázrakem podařilo nalézt způsob, jak se stát normální ženou, využila by toho. Víc ale prozrazovat nebudu. Připravila bych vás o to nejlepší a nechci prozrazovat konec.

 

SUKUBA 6 – ODHALENÁ

Richelle Mead

přeložila Katrin Chýlová

vydalo nakladatelství DOMINO, Na Hradbách 3, Ostrava 1, 2013

Lůca