Duben 2014

Ivan Olbracht – Nikola Šuhaj Loupežník

1933

„Nezranitelný loupežník, který bohatým bral a chudým dával, a který nikdy, kromě v sebeobraně nebo ze spravedlivé msty, nikoho nezabil.“

                Tak to je Nikola Šuhaj Loupežník. Jeho celý příběh není nijak složitý. Nikolovi už se začala zajídat válka, tak se rozhodl utéct ke své milé Eržice do rodné Koločavy. Ale tímto činem se stává vojenským zběhem, je pronásledován četníky a tak přinucen ukrývat se v lesích. Okolnosti ho donutí začít krást, ale kořist si nenechává jen pro sebe. Proto vešel do povědomí ostatních jako loupežník, který bohatým bral a chudým dával. Vše postupně graduje a pomyslná smyčka okolo Nikolova hrdla se začíná utahovat. Podaří se Nikolovi uniknout četníkům, jako už tolikrát před tím nebo pro něj vše skončí tragicky…?

Kniha je propojením legendy a skutečného příběhu vojenského zběha. Příběh je zasazen do prostředí Podkarpatské Rusi, kterou Olbracht miloval, a kam se pravidelně vracel. Zajímavá kniha by klidně mohla být, díky sáhodlouhým popisným pasážím, o polovinu zkrácena. Oproti tomu byla závěrečná scéna až neskutečně rychlá. Ale přeci jen, je to česká klasika, takže pokud za deštivého odpoledne nebudete mít co na práci, přečtete si Nikolův příběh.

EleM