Řbitov zviřátek

Stephen King

 

Řbitov zviřátek je moje první hororová knížka od Kinga. Styl jeho psaní mě doslova pohltil. Sice se mi ze začátku kniha zdála trošku zamotaná, docela jsem se ztrácela. Až když jsem se tím prokousala, užila jsem si opravdu napínavé čtení. Samozřejmě začátek není jediný zamotaný úsek v této knize. Až se dostanete, do poloviny, kde jde o synka hlavních hrdinů, budete si říkat: „Tak zdálo se mu to nebo ne? Jak to tedy je?“. Toto zamotání je tam vloženo schválně. Autor se totiž snaží čtenáře zmást. A musím říci, že se mu to povedlo.

Příběh se odehrává ve státu Maine (tak jako většina Kingových příběhů), kam se přestěhovala rodinka Creedových – otec, žena, jejich dcera, syn a kocour. Zde se seznámí se svým novým sousedem, který je vlastně takovou rozbuškou pro celou zápletku příběhu. Ukáže totiž Creedovi, kde se nachází Řbitov zviřátek a co toto místo dovede. Řbitov zviřátek založily malé děti, které zde pohřbívaly své domácí mazlíčky. Vše začne docela neškodně, a to kocourem.

Nechci ale prozrazovat celý příběh a už vůbec ne konec. Ale věřte, že tato kniha je napínavá až do konce. Kdo je příznivcem Kinga, bude se mu tato kniha líbit. Kdo Kinga ještě nečetl, určitě si ho zamiluje tak, jako já.

Řbitov zviřátek bych určitě doporučovala těm, co se aspoň trošku rádi bojí.

 

Řbitov zvířátek

Stephen King

přeložil Ivan Němeček

vydalo nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA, Praha 4, Květnového vítězství 332, 2008

Lůca

Obrázek použit: https://www.kosmas.cz/

BESTSELLER, NEBO DEKORACE DO KNIHOVNY?

50 ODSTÍNŮ ŠEDI – E. L. JAMES

 

Nakladatelství: X. Y. Z., s. r. o.

2011

               Hlavní hrdinové – studentka Anastasia a zámožný podnikatel Christian Grey – se seznámí vlastně náhodou. Nevinná Anna téměř okamžitě podlehne kouzlu pana Greye. Touží ho poznat blíže, ale cítí, že před ní schovává nějaké temné tajemství. A nevzdá se, dokud ho neodhalí…

           Na první pohled by tato tlustá bichle spousty čtenářů odradila. Ale proto, že čekají erotiku, přemůžou se, a pustí se i do této šesti set stránkové knihy. Ta by sice mohla být klidně o čtvrtinu kratší, ale velké písmo, řádkování a stránkové mezery mezi kapitolami vyvolají u čtenáře pocit, že za tu cenu bude mít alespoň, co číst. Jenom takový malý obchodní trik.

          Kniha E. L. Jamesové byla prohlášena za letošní bestseller. Podle mě jen dobře popsané porno. Příběh á la: Žila jednou jedna obyčejná dívka a jednoho dne potkala krásného prince, dokonalého téměř ve všech ohledech. A co by to bylo za pohádku, kdyby z toho nebyla láska jako trám. Knihu bych přirovnala k románům Lenky Lanczové, čili k románům pro třináctileté slečny, které ještě nemají představu o světě a mnohdy si myslí, doufají, že je čeká stejný osud, jako hlavní hrdinku. Jediný rozdíl je, že v těchto románech není sex popisován tak barvitě a v tolika scénách. Navzdory neoriginálnímu příběhu má autorka velmi chytlavý styl psaní. Do knihy se začtete od první stránky, a i takto objemná kniha se dá přečíst během odpoledne.

                „Fyzická bolest při šlehnutí páskem je nic, nic v porovnání s touhle… devastací.“ Touto dramatickou větou končí první díl 50 odstínů šedi. Samozřejmě proto, aby si lidé běželi koupit pokračování 50 odstínů temnoty, jehož příběh se odehrává v podobném duchu. V létě 2013 vyšel třetí díl poslední trilogie 50 odstínů svobody. Asi nemá cenu doufat, že by se základní dějová linie nějakým zásadním způsobem proměnila. I přes to, že jsem z této knihy nebyla unešená, půjdu si i třetí díl koupit. Jakou cenu má mít doma pouze dva díly z trilogie…? Třeba se k tomu jednou, za deštivého líného odpoledne s chutí vrátím.

                A proč tedy tato kniha způsobila takové šílenství po celém světě? Dobře psané, příběh průměrný. Otevřeně a bez servítek popisuje sado maso praktiky. Něco takového tu ještě nebylo. Zvědavost, to je podle mne ten důvod, proč si čtenář knihu koupí. Knihu bych doporučila naivním snílkům, kteří dovedou ocenit téměř dokonalý milostný příběh. Někomu, kdo právě hledá oddychovou nenáročnou literaturu, nebo prostě člověku, který má chuť na trochu toho psaného porna.

EleM

Obrázek použit: www.google.com

Pytel kostí

Stephen King

 

Tak jsem tu s další knížkou od Kinga. Jak říkám, jeho styl mě opravdu baví. Je pro mě jeden z nejlepších spisovatelů. Je to velice pěkná knížka. Jde v ní o duchařinu, podivné zprávy, divné zvuky, noční můry. Duchařina na mě působí opravdu hororově. V tomto příběhu najdete napětí a i trochu erotiky.

Hlavní postavou této knihy je Mike, který je spisovatel. Se svou ženou koupili starší vilku, která pro ně byla druhým domovem. Bohužel za nějaký čas Mikova žena tragicky zemře. Po její smrti tráví Mike ve vile spoustu času. Jeho žena měla tento starý dům ráda. Ale od doby, co se tam nastěhoval po její smrti, se v domě dějí divné věci - zdají se mu zvláštní sny, noční můry, pohybují se v domě věci. Jeho dům se pro něj stává hrůzostrašnou pastí. Později poznává mladou dívku, které zemřel snoubenec a ona musí vychovávat svou tříletou dceru sama. S Mikem si padnou do noty. Postupně se snaží vyřešit otázky, kdo ho straší, kdo že to za ním chodí, kdo mu to leze do snů a dělá z jeho dříve poklidného domu dům hrůzy? Jakmile začne Mike pátrat, dozvídá se příběh z minulosti, který je příčinou toho všeho. Také kdo je duch, který ho nenechá na pokoji. Na konci knížky budete svědky souboji mezi dvěma duchy. Ale jak to skončí, to už si budete muset přečíst sami.

 

Pytel kostí

Stephen King

přeložila Linda Bartošková

vydalo nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA, Praha 4, Květnového vítězství 332, 2007

Lůca

Obrázek použit: https://www.kosmas.cz/

R. J. Palacio - Wonder

 

Dokud jsem nepřečetl tuto knihu, nedokázal jsem si ani pořádně představit, jak těžké může být přesvědčit sám sebe, že jsem normální. Pro mě je to samozřejmostí, ale pro Augusta Pullmana  (hlavního hrdinu), kluka se zmrzačenou tváří, to tak samozřejmé není.

Dvacet sedm, přesně tolik musel August prodělat operací a i přesto jeho obličej není na sto procent takový, jaký by si každý z nás představoval jako normální. Bůh mu sice nadělil tvář, kvůli které si musí zvyknout na neustálé zírání či v horších případech nadávky, ale na druhou stranu mu nadělil úžasnou duši. Každý, kdo si zvykne na jeho obličej, ho po chvíli miluje. Miluje ho, protože „Auggie“ vždy naslouchá, je vtipný a chytrý…

Tato kniha je o prvním roku hlavního hrdiny ve škole. August nešel do školy jako všechny ostatní děti v šesti letech, ale byl vyučován doma svou matkou. Na druhý stupeň základní školy se již rozhodl jít, protože ho rodina nechtěla jen neustále chránit.

První rok pro „Auggieho“ přichystal spoustu zvratů a zážitků. Ale jako v každé pohádce vše skončí dobře. Na začátku jím každý opovrhuje a bojí se ho dotknout, ale na konci školního roku s ním každý chce fotku. Celá jeho rodina je na něj pyšná, jak skvěle zvládl první rok.

Kniha se mi velice líbila. Možná i díky „dětskému“ vyprávění a také díky způsobu řešení všech problémů. Rozhodně bych ji každému doporučil. Nejenže se líbí mně, ale za mořem tato kniha sbírá jednu cenu za druhou. V tuto chvíli je to zatím „jen“ bestseller podle New York Times a také vyhrála cenu NAIBA kniha roku.  

Jakub

Nakladatelství: Alfred A.Knopf

Obrázek použit: https://pridejake.blogspot.cz/