Duben 2014

The Avengers

Akční/Sci-fi

USA, 2012, 143 min

                Avengers – další počin z filmové produkce Marvel Studio, kde hlavním námětem jsou, jak jinak, superhrdinové. Po samostatných superhrdinovských filmech, jako jsou Iron Man, Neuvěřitelný Hulk, Thor nebo Captain America, v tomto snímku spojí všichni tito hrdinové své síly, aby se pokusily zachránit New York.

Když se svět díky Lokimu (bratr Thora) ocitá v nebezpečí, ředitel tajné státní organizace S.H.I.E.L.D. Nick Fury se rozhodne sestavit armádu. Armádu těch nejlepší z nejlepších – Iron Mana, Hulka, Thora, Captaina Ameriky, Hawkeyeho a Black Widow. Tento tým pojmenuje Avengers. I přes počáteční neshody a jistou nesehranost týmu, se jim nakonec povede doladit vše téměř k dokonalosti, aby se mohli pustit do legendární závěrečné bitvy o New York.

Film odvážně (a velmi úspěšně) kombinuje schopnosti i povahové vlastnosti všech hrdinů. Nechybí humorné hlášky, i vážné situace, film je doslova přeplněn vizuálními efekty, které jsou ovšem zpracované s takovou lehkostí, že jste ochotni uvěřit všemu, co vidíte. Nezasvěcený člověk se může zpočátku trochu ztrácet ve všech těch marvelovských pojmenováních planet, organizací, národů a záhadných předmětů…Ale po chvíli tyto věci začnou dávat smysl a člověk je naplno chycen do děje.  Po shlédnutí si jen říká: „Já chci víc…!“

EleM

zdroj: www.cervenykoberec.cz

Iron man

Akční/Dobrodružný/Sci-fi

USA, 2008, 126 min.

 

Marvel se skutečně vyřádil.

Zajímavý příběh, který nás zavede do světa zbraní a moderní techniky. Neobyčejně bohatý člověk Tony Stark (Robert Downey), který se díky své genialitě stane super hrdinou, jež má místo srdce přístroj, který napájí jeho tělo energií. Snad proto byl předurčen k tomu, aby dostal náležitě vyšperkované brnění, se kterým si splní svůj sen a ještě k tomu zachrání lidstvo před zkázou.

Příběh nemá hluchá místa. Je velmi dynamický. Pravda, občas trochu přehnaný, ale filmu to na kráse nijak neubírá. Přeci jen to je komiksová postava, která, jako jiné marvelovské postavy, dostala možnost povstat v celé své kráse a ohromit svět. Výběr herců je více než výborný, ba dokonce skvostný. Pravdou je, že superhrdina se Vám pod kůži moc nedostane, aspoň ne v prvním díle, přesto je svým způsobem okouzlující. Hudba je dokonalá. Každá minuta je nabita efekty, které ohromí. Nelze se však ubránit otázce: Jak moc automobilka Audi byla sponzorem? Neboť v jakékoli scéně, kde jsou automobily, se objeví právě již zmíněná Audina, a prezentuje se jako naprosto bezpečné auto za každé situace.

Atmosféra celého filmu je více než dobrá. Napětí by se v určitých situacích dalo krájet, a když už to vypadá s hlavními hrdiny zle, vždy se projeví jejich nadpřirozená schopnost, která je z nesnází vyseká. Co více říci? Snad jen, že milovníci komiksových postav si tento film prostě nemohou nechat ujít!

Martina Š.

zdroj: www.cervenykoberec.cz

Klub poslední naděje

Drama/ Životopisný/ Historický

USA, 2013, 117 min.

 

„V nouzi poznáš přítele.“

Příběh nás přivádí do roku 1985. Do doby, kdy je atmosféra dosti uvolněná a spousta lidí propadne neřízenému životu. Stejně je na tom i Ron, elektrikář, který je příležitostným jezdcem rodea. Svůj život si zpestřuje drogami, alkoholem a sexem s neznámými děvčaty, která potká v barech. Myslí si, že jeho život je vesměs v pohodě až do chvíle, kdy se mu stane pracovní úraz a on se ocitne v nemocnici. Lékaři mu sdělí, že mu museli udělat testy krve a zjistili, že má AIDS, a že mu zbývá pouze třicet dní života. Otřesený Ron se rozhodne svůj boj o život nevzdat a na doporučení se vydává do Mexika, aby zde vyhledal muže, který našel látku, vitamíny, které dokážou nemoc zpomalit. V tu chvíli rozjíždí byznys s touto látkou.

Příběh, který byl inspirován skutečnou událostí, skutečnou postavou a skutečnou látkou, která dokáže zpomalit projevy zákeřné nemoci. Herci se zhostili svých rolí brilantně. Hlavně postava Rona (Matthew McConaughey) byla za svou roli nominován na oskara.  Matthew McConaughey v roli ve které jsme ho ještě neviděli. Vzdal se na okamžik svých komediálních pozic a pustil se do dramatické postavy, která bojuje se smrtí, vyhublý skutečně až na kost.

Film se chová naprosto přirozeně a na nic si nehraje, ani se o to nesnaží. Není to však žádné vyděračské drama, které se snaží diváky vycucat.

Martina Š.    

zdroj: www.cervenykoberec.cz

NON – STOP

Akční/Thriller/

USA, Francie, 2014, 106 min

 

Z Liama Neesona se teprve kolem šedesátky stala akční stálice, a to překvapivě s naprostou lehkostí. Vše začalo akčním thrillerem Taken a pokračovalo A-Teamem, Neznámým, druhým (a očekávaně slabým) dílem Taken až právě po NON-STOP. Tam si Neeson zopakoval práci s režisérem Neznámého Jaume Collet-Serrou. V post-produkci je jejich další spolupráce Run All Night.

                Snímek NON-STOP je šit přesně na míru pro jednašedesátiletého Ira. Což dost razantním způsobem eliminuje prostor pro vedlejší postavy. Samozřejmě se objevují postavy, které zvyšují nejistotu či postavy, které jsou na správné straně barikády, jenže většina zodpovědnosti je na bedrech leteckého maršála. I odhalení zosnovatelé plánu jsou zastínění rozměrem jeho role.

                Samotná zápletka už od prvních ukázek působila dojmem, že nás čeká buď do poslední chvíle napínavý thriller s šokujícím zvratem na konci, nebo že ji tvůrci nedokážou dotáhnout do uspokojivého konce a rozsype se jim pod rukama. A bohužel došlo k druhé variantě, i když naštěstí však nedojde k úplné katastrofě. Vidíme tak film dvou rozdílných polovin.

                První je překvapivá, nekompromisní a nepředvídatelná, kde je hlavní hrdina zcela bezradný. Naopak druhá polovina se promění v béčkovou záležitost, kde s trochou nadsázky, hraje prim již ohraný prvek, číselník na bombě. Tento zlom tak odstraní tu nepříjemnou, avšak divácky vítanou nejistotu a k tomu i originalitu. Originalitou se myslí nápaditost jednotlivých úmrtí a postupné přenesení viny na bezmocného maršála Billa Markse, ale i vizuální nápady jako například texty výhružných zpráv plující v prostoru okolo hlavního představitele.

                Druhá polovina je tím, co se dá s jistotou označit za ztrátu scénáristického dechu. Ke všeobecné spokojenosti si však NON-STOP daří vysoké tempo. Frenetický střih a kamera lezoucí hercům takřka až do obličeje zvyšují hmatatelnost a intenzitu prožitku za vlasy přitažených situací.

                Nejnovější Neesonova one man show tak ukazuje zase o kousek více z akčních schopností tohoto hereckého matadora, který se minimálně ještě v pár podobných žánrových jednohubkách neokouká. Škoda jen zahození výborně rozjetého námětu a pouze setrvačného dojetí do tuctového finále. Avšak setrvačnost, která těží z mocného startu.

         Honza

zdroj: www.cervenykoberec.cz

Temný rytíř povstal

The Dark Knight Rises

Akční/Krimi/Drama/Thriller

USA/Velká Británie, 2012, 158min.

 

Ve třetím pokračování Temného rytíře, aneb Batman (Christian Bale) opět povstal. Milovníci komiksové postavičky Batmana si přijdou na své. Film vypovídající o jedné z nejslavnější postav, netopýřího muže, který má svůj batmobil, svou unikátní pracovnu v jeskyni, vymazlené zbraně, které nikdo jiný nemá a mnohé další. Ať už je to starý nebo nový Batman, má pořád stejný charakter, sexy oblek a hlas ze kterého příjemně mrazí. Samozřejmě mu nesmí chybět ani oddaný pomocník, nějaká ta sexy žena, pořádný padouch, který chce ovládnout svět i nějaké ty potíže.  

 Ve druhém díle se musel Batman vypořádat s Jokerem, ale nyní před ním stojí opravdu tvrdý oříšek, který se ho pokusí zlomit. Ať už je to očekávané nebo ne, objeví se Catwoman, která jako každá kočičí žena, vepsána do dějin komiksů, musí být ze začátku řádně proradná a vypočítavá, proto aby se na konci mohla proměnit v domácí koťátko, které přiběhne na pomoc Batmanovi ve chvíli, kdy mu jde skutečně o život. Někoho může napadnout, že když už se tu zjevila Catwoman v celé své kráse, kde je tedy i proslulý mladík Robin? …. Marvel myslel i na to, a možná se ho nakonec přeci jen dočkáme.

Více dynamiky, napětí, nečekaných zvratů, nový druh padoucha, strhující hudby od H. Zimmera, dokonalých bitev. To vše je nový Dark knight/ Temný rytíř.

Martina Š.

zdroj:www.cervenykoberec.cz

Pozdravy ze spermobanky

Komedie/Drama

USA, 2013, 103 min

 

Komedie, která chytne za srdce!

 Zdánlivě jednoduchý příběh, který se zkomplikuje hned na začátku. Hlavní postava David Wozniak (Vince Vaughn), který pracuje v rodinném řeznictví, a kterému nic nechybí, kromě nějakých plánů do budoucnosti a zodpovědnosti vůči ostatním.

Život se mu změní ve chvíli, kdy se v jeho bytě objeví tajemný muž ze „spermobanky“, a ten mu sdělí, že se před mnoha lety stal otcem cca pěti set dětí a z toho sto padesát z nich by ho chtělo poznat. Na Davida jeho život padá ze všech stran. Jeho přítelkyně s ním čeká dítě, je zadlužený až po uši a nyní má přes stovku dětí, které nezná. Rozhodne se tedy postupně vyhledat své biologické děti, aniž by jim to kdy sdělil. V tu chvíli se rozjíždí sled vtipných událostí, situací, do kterých je David vhozen. Přesto se s tím vypořádá naprosto výborně.

Dynamický příběh, který nemá žádná hluchá místa, je plynulý a nenucený. Pobaví, ale svou jednoduchostí, neurazí. Vincent Voughn rozhodně nezklamal. Dokázal svým výkonem diváky rozesmát i rozbrečet.

Martina Š.

zdroj: www.cervenykoberec.cz