Srpen 2014

MIKULÁŠOVY PATÁLIE NA PRÁZDNINÁCH

(Les vacances du Petit Nicolas)

 

Režie: Laurent Tirard

komedie/rodinný

95 min

            Francouzská komedie s jednoduchým příběhem a ne zrovna povedeným dabingem, to jsou Mikulášovy patálie na prázdninách.

Dějovou linku příběhu každý divák prohlédne snadno. Konec školního roku je tu a malý dvanáctiletý Mikuláš se chystá a maminkou, tatínkem a bábinkou, která by každého neustále pusinkovala, na dovolenou. Po menší výměně názorů vyhrává moře, a tak se Mikuláš poprvé vydá na pobřeží. Už cesta ne zrovna zánovním automobilem, je plná nástrah a překážek, ale i tak se rodince povede do cíle dorazit. Mikuláš není žádný stydlivý chlapec, tak si hned najde partičku roztodivných kamarádů, z nichž jeden je přechytralý, další sní všechno, na co přijde, jiný je chudák stále celý spálený a další se kvůli všemu rozbrečí. Mikulášovi rodiče zde potkají staré známé, kteří na dovolenou přijeli i se svou dcerou Bertou. Berta je v přibližně stejném věku jako Mikuláš, který hned pojme podezření, že rodiče chtějí, aby se stala jeho ženou. Své obavy svěří partě kamarádů a ti usoudí, že je potřeba odradit Bertiny rodiče. Parta tedy plánuje, jak na to, a rodiče, kteří mají od dětí klid, si užívají prozatím pohodovou dovolenou. To ale ještě netuší, co je čeká…

            Pohodová komedie s lehkým francouzským humorem, která by rozhodně snesla originální znění, kterého se bohužel v českých kinech nedočkáme. Film by mohl mít větší razanci a spád, neuškodilo by mu více momentů, kdy kluci chystají nástrahy na rodiče. Mikulášovy patálie jsou film, který sice neurazí, ale na druhou stranu ani nenadchne. Pokud byste to rádi posoudili sami, můžete si zajít do kin, ve kterých film přes léto běží.

EleM

Hercules

 

Bájný Herkules, který opět přišel mezi nás, aby se nám ukázal v celé své kráse.

„Slušných 95 min.“

Milovníci Herkula by si rozhodně neměli nechat ujít tento efekty nešetřící film. Sice to není úplný trhák, který Vás připoutá do sedadel kin a kde hltáte každou minutu děje, ale rozhodně stojí za zhlédnutí, už jen pro ten pocit, že jste si nenechali ujít film s bájným hrdinou. Pro některé z nás to bude menší zklamání, ale rozhodně, ať už podání herců, nebo servírování celkového příběhu, neurazí.  Věřím, že někteří se budou trochu rvát s výběrem hlavního hrdiny. Přece jen Kevin Sorbo byl, je a vždy bude tím osudovým Herkulem. Dwayne Janson se s rolí pral velmi statečně, i postavu na to má, jen tam příliš nepasoval. Více mu sedí hrát nějakého policajta v uplém tričku, který pobíhá se zbraní v ruce a snaží se dopadnout zločince, než hrdinu v kostýmu pobíhající s kyjem. Efekty nepatří k nejlepším, v některých chvílích to vypadá jako jedna veliká hra a je vidět, že spousta věcí je umělých. Na druhou stranu se to dá očekávat, protože Herkules je mytická postava, nikoli skutečná historická, která by mohla nabídnout aspoň nějaký skutečný základ pro celý příběh. Hudba je skvostná a překvapením je i to, že není dílem Hanse Zimmera, ale Fernanda Velazqueze, který složil hudbu například pro horor Mama. Příběh je zajímavý, v některých chvílích velmi předvídatelný, ale má gradaci, rychlý spád a žádná hluchá místa. Jen se pořád očekávalo, že za vším, co se v příběhu děje, bude stát samotná Héra, která je pověstná tím, že chce Herkulovu smrt za každou cenou, a ve většině filmů/seriálových dílů to byla právě ona, která za všechno mohla. Zde je sice uvedena, a to hned na začátku, ale kromě samotné sochy se ve své podstatě vůbec neukáže, ani když je ničena její již zmněná socha. To by si přece Héra nikdy nenechala líbit, a zvláště ne od „spratka“ svého manžela. Když se to vezme kolem a kolem, vždy se objeví á la mytická postava (Kerberos, Kentaur nebo Hydra), ale jen jako mlžný opar, který je záhy rozvířen realitou a je odhalen s jistým nezakrytým zklamáním, že původ postav se dá logicky vysvětlit. Jen tu vyvstává otázka, jak to vlastně bylo s tím nepřemožitelným lvem?

 Ať už se tvůrci filmu snažili o cokoli a vyšlo z toho nakonec to, co vzniklo, tak právě to ono stojí za vidění.

Martina Š.