1.10.2013

M*A*S*H*

 

Komedie/ Drama / Válečný

USA,-1983,256 x 25 minut

Produkce- 20th century Fox Television

 

Mobile Army Surgical Hospital (mobilní armádní chirurgická nemocnice), kdo by neznal tenhle legendární seriál.

Děj se odehrává v Koreji, v době korejské války (která skutečně probíhala v letech 1950 – 1953).  Je o bandě chirurgů a sester, kteří se s válkou vyrovnávají svým vlastním způsobem. Jediný způsob, jak se nezhroutit z denního přísunu, mnohdy nezletilých raněných, je humor. Každá postava má svůj vlastní specifický humor a dohromady tvoří mimořádnou skupinu lidí, která jako by si válku ani nepřipouštěla. Mnoho lidí by toto mohlo považovat za nehumánní a neetické. Ale o tom, zkrátka a dobře, celý seriál je. Samozřejmě, najdou se i vážné epizody, například když jedna z hlavních postav zemře, nebo když jiná odjíždí domů za velmi dojemného loučení. Ale humor nakonec vždy zvítězí nad vážností situace.

Největším vtipálkem celé party je Hawkeye (Alan Alda, vlastním jménem Alphonso Joseph D’Abruzzo) – tuto přezdívku mu dal otec, je z knihy Poslední mohykán, o čemž se Hawkeye často zmiňuje. Alan se objevil v každém z 256 ti dílů. Vyjmenovat všechny hlavní postavy by zabralo dost času, ale zmínila bych ještě major Margaret Hulihan (Loretta Swit), která také prošla celými 11 ti lety natáčení.

Z počátku seriál neměl zrovna velký úspěch. Když byla v září 1973 v USA odvysílána první epizoda, časopis Time ji označil za největší zklamání sezóny. Žebříček společnosti Nielsen jej uváděl na 46. místě (z 81 seriálů). Přelomovou epizodou se stala 18. epizoda „Někdy kulku uslyšíš“. Nebyla plná humoru, jako předchozí, ale naopak velmi vážná, až dojemná. Ale paradoxně způsobila enormní nárůst sledovanosti. Poté už popularita seriálu jen stoupala a postupem času se MASH stala jedním z nejoblíbenějších seriálů všech dob.

Seriál byl zakončen celovečerním dílem Mash: Na shledanou, sbohem a amen (120 min, režie Alphonso Joseph D’Abruzzo). Více než důstojné rozloučení,   ve kterém nechybí spousta decentního humoru, ale tentokrát nejde jen o něj. Takže méně legrace, více hrůzy a smutku. Válka končí, ještě posledních 15 minut sentimentálního loučení a „nashledanou, sbohem, amen“. Tento poslední díl byl údajně druhým nejsledovanějším pořadem v historii, hned po přenosu přistání na měsíci. Tři minuty po skončení této epizody stoupl odběr vody v New Yorku o 1 350 000 000 litrů. Vědci to vysvětlili tím, že většina lidí počkala na konec a poté odešla do koupelny.

Po skončení MASHe se producenti rozhodli natočit pokračování After MASH (česky MASH - co bylo potom). Alan Alda účast na pokračování odmítl, stejně tak jako většina ostatních, takže se zde objevují pouze 3 herci z původního seriálu. Když se začala vysílat 1. série, sledovanost byla na 15. místě, postupem času ale hodnocení klesalo.

Po 29 epizodách se seriál přestal vysílat a finální 30. díl nebyl odvysílán nikdy.

MASH - nesmrtelný seriál, který baví svět už po několik generací a jeho oblíbenost neklesá. Proto když je Vám mizerně, pusťte si MASH a uvidíte, že i ta nejvážnější situace se dá brát s humorem.

EleM

Z Hawkeyeho hlášek:

pacient: Já jsem mariňák. My jsme nejlepší.

Hawkeye: Já jsem srab. My jsme nejhorší.

Hawkeye: Otče Mulcahy, když tu tak spolupracujeme, můžu Vám říkat „tati“?

 

Toto a mnohem více v nesmrtelném seriálu MASH.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrázek použit z www.google.com

Pojistka smrti/Double Idemnity

 

Krimi/Drama/Film-noir/Thriller

USA, 1944, 107 min.

Režie: Billy Wilder

Hrají: Fred MacMurray, Barbara Stanwyck, Edward G.Robinson

 

"Když se potkali, schylovalo se k vraždě!"

Skoro dokonalá vražda vymyšlena do detailů, která ovšem měla jednu vadu na kráse a to peněz chtivou femme fatale s pochybnou minulostí (Barbarou Stanwyck). Neschopna lásky, tedy až do prvního výstřelu. Říká se: „láska až za hrob,“ otázkou ale je, čí ten hrob nakonec bude. Kvůli lásce se zabíjí, ale peníze jsou mnohem silnější motiv. Příběh, který změní Walterovi (Fred MacMurry) život a obrátí ho vzhůru nohama.

Když vešel do domu svůdné Barbary Stanwyck, byl ještě obyčejným pojišťovacím agentem. Když z něho však odcházel, přemýšlel nad tím, jak se zbavit jejího bohatého manžela. Kde se stala chyba? Byl polapen do sítě půvabné potvory. Jiskření mezi hlavními hrdiny Walterem a Phyllis se nedalo přehlédnout. Spolu naplánovali vraždu, kterou i bez jediné chyby provedli. Jenže jak už to tak bývá, nemůže být vše perfektní, a oni museli být na nějakou dobu odloučeni, aby nezbudili podezření. Důvěra se mezi nimi vytratila po kapkách a Walter prozřel vlivem okolností. Situace vyústila v jeho postřelení a zavraždění manipulátorské osoby v krásných šatech.

Takový to bonbónek jsme měla možnost shlédnout na večerním promítání na hradě Kokořín prvního noirového festivalu v České republice. (Noir film Kokořín 2013) https://www.noirfilmkokorin.cz/cz/

Martina Š.

 Obrázek použit: https://kultura.idnes.cz/

V zajetí démonů/ Conjuring

 

Horor/ Thriller

USA,2013,112min.

Režie: James Wan

Hrají: Vera Fermiga, Patrick Wilson, Lili Taylor

 

„Některé staré domy skrývají děsivá tajemství.“

Pokud chcete vidět všechny nejznámější horory v jednom, tak právě Conjuring je to pravé ořechové. Naleznete tu náměty od Paranormal Activity, přes Hitchcockovi ptáky, po Vymítání ďábla. Takový koktejlový mix hororů. Někdo by řekl: „typická lekačka“. Omyl! Díváte se na vystrašené osoby hledící někam do tmy a čekáte, že se tam každou chvíli někdo objeví. Někdo hodně odporný, kdo na Vás zaútočí zpoza rohu či dveří. Jenže ono se nic nestane, nikdo tam nestojí, nebo alespoň Vy ho zatím nevidíte. Najednou uslyšíte vrznout dveře. Místo toho aby osoba, se kterou jdete, vykřikla a utekla, jde se na ono místo podívat. Radíte jí, aby tam nechodila „neotvírej tu skříň, nechoď k těm dveřím,“ ale ona ne.  Jde tam a Vy jdete s ní. Společně se zahledíte na určité místo a modlíte se, aby tam nic nebylo. A ono tam vážně nic není. Jenže v tu chvíli se něco mihne za Vašimi zády. Věci se dají do pohybu a Vy jste nečekaně vtaženi do dění.  Co jste celou dobu čekali někde jinde, se děje právě teď a tady.

Příběh je docela komplikovaný. Manželský pár vyšetřovatelů paranormálních jevů Eda a Lorelain Warrenovi přednášejí na místní univerzitě o zlých silách, které dokážou posednout věci, domy, místa i lidi. Jako první vyprávějí příběh o děsivé panence Annabell, která ke svým majitelům přilnula tak moc, až se jí nemohli zbavit. Pak se děj utne a my se ocitáme v domě, do kterého se stěhuje poněkud více členná šťastná rodina. Jenž po nastěhování, se začnou dít divné věci. Začíná to velmi pozvolna. Nic co by člověka hned na začátku mohlo vyděsit. Nějaké to vrznutí, bouchnutí, něco rozbitého, ale ve své podstatě velmi běžné. Atmosféru podtrhuje prostředí, ve kterém je dům umístěn. Široko daleko nikde nic není a k tomu to podivné, velké jezero obklopeno vysokými stromy. Už to vyvolá pocit, že zde něco nebude v pořádku. Příběh je přerušen a my najednou opět sedíme v aule, kde Eda přednáší. Ovšem mezi účastníky sedí i vyděšená matka oné rodiny, která po přednášce požádá Edu a Lorelain o pomoc. A tak jsou Warrenovi postaveni před „nejhrůzostrašnější“ případ všech dob.

A konec? Pro Wana netypický happy end. Žádný otevřený konec či duch, který přeběhnul od jedné rodiny ke druhé, ani žádná mrtvola na scéně. S východem slunce začíná rodině klidný život a Warrenovi si mohou konečně oddychnout. Zazvonil zvonec a hororu je konec!

Poznámka:

Jak jsem se dozvěděla, tak prý panenka Annabelle, která se objeví hned na začátku a na konci filmu, může za všechno zlo, které terorizuje rodinu. Jenže já nějak nevidím tu souvislost mezi ní a prokletým domem. Možná jsem to jen někde přehlédla či špatně pochopila. Nebo to je jen ukázka toho, že zlo ve své podstatě dokáže posednout cokoliv. V některých částech filmu jsem byla, jak se říká: „ztracena v překladu.“ Možná to ale bude i tím, že jsem si občas zakrývala oči.

Jaký máte názor Vy na tento film? Napište nám na email: revue.please@gmail.com

Martina Š.

Obrázek použit: https://www.hdwallpapers.in/

 

Upíří deníky jsou zpět!

Drama/ Horor/ Romantický/ Fantasy/ Mysteriózní/ Thriller

USA,2009,89x42min.

Režie: Marcos Siega, John Dahl, Guy Ferland, Kevin Bray, Ernest R. Dickerson

Herci: Ian Somerhalder, Nina Dobrev, Paul Wesley,…

 

„Byl to klasický upíří příběh, který ožil a změnil životy obyvatel MysticFalls.“

Jistě není třeba uvádět, o čem Upíří deníky jsou. S hlavními hrdiny jsme prožili nějaký ten rok či dva, kdy postavy prošly změnami, které celý příběh obracely vzhůru nohama a zase zpět. Stále jako na horské dráze. Čas od času jsme fandili někomu jinému. V duchu jim pomáhali a přáli, aby je už nic nerozdělilo. Lidé umírali a měnili se v upíry jako na běžícím páse. Jedni umřeli, druzí se vrátili. Některé jsme obrečeli, ale stále doufali v jejich návrat, jako například u Jerremyho či Alarca.

S každým novým dílem vyvstává mnoho nezodpovězených otázek. Doufejme, že pátá řada nám vše objasní.

Deníky se vrací zpět na obrazovky a naše dávka emocí může úspěšně pokračovat!

Martina Š.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrázek použit: https://thevampirediaries.7x.cz/